گزارش برگزاری کلاسهای مجازی در دانشگاه سمنان

در نشست خبری روابط عمومی دانشگاه با حضور مدیر فناوری اطلاعات و مسئول شبکه دانشگاه سمنان اعلام شد

مدیر فناوری اطلاعات و خدمات رایانه ای د انشگاه سمنان اعلام کرد که در آغازین روزهای اطلاع رسانی شیوع ویروس کرونا، اتاق فکر مدیریت فناوری اطلاعات و خدمات رایانه ای دانشگاه پیشنهاد برگزاری کلاسهای دانشگاهی به صورت مجازی را به معاونت محترم آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارائه کرد و خوشبختانه با استقبال صورت گرفته از این ایده، ايجاد کلاسهای مجازی برای همکاران هیات علمی دانشگاه آغاز شد.

مشارکت حداکثری اساتید دانشگاه سمنان در برگزاری کلاسهای مجازی

دکتر رحمان معرفت با اشاره به این موضوع یادآور شدند که در همان روزهای اولیه، با یک سرور تشکیل کلاسها کلید خورد و در ادامه با افزایش تعداد کلاسهای مجازی درخواستی اساتید دانشگاه، به همت و تلاش همکاران حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه تعداد سرورهای ارائه دهنده خدمت به هفت سرور افزایش یافت.

 بهینه سازی وب سایت فناوری اطلاعات دانشگاه در این ایام و آموزش همکاران فناوری اطلاعات برای ارائه پاسخ مناسب به جامعه اطلاعاتی و نیز تولید انواع راهنماهای آموزشی متنوع برای کاربران مختلف (اساتید و دانشجویان) بخشی از فعالیت هايي است که مسئول شبکه دانشگاه، جناب آقای مهندس محمدنژاد در خصوص آنها خبر داد.

استاديار علم اطلاعات دانشگاه همچنین افزود: برای مدیریت زمان و ایجاد بانک اطلاعات اعضای حق التدریس دانشگاه، الکترونیکی کردن درخواست ایجاد کلاس (https://registervc.semnan.ac.ir) انجام شد و همکاران برای ایجاد کلاس مجازی می توانستند به صورت غیرحضوری درخواست ایجاد کلاس مجازی نمایند. همزمان با ارائه خدمات برون سازمانی و برای ایجاد افزایش مشارکت و اثرگذاری اجتماعی دانشگاه، امکان ارائه مشاوره برای راه اندازی کلاسهای مجازی به کاربران بیرون از دانشگاه نیز توسط حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه فراهم شد و برخی سازمانها از جمله استانداری سمنان، دانشگاه فرزانگان، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه پيام نور استان، اداره کل فنی و حرفه ای  و سایر سازمان ها ازخدمات مشاوره ای وبینار و کلاسهای مجازی دانشگاه استفاده کردند.

مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه از زیرساخت های مناسب دانشگاه در ارائه خدمات فناوری اطلاعات به کاربران خبر داد و افزود در اوج استفاده از اینترنت، نهایتا 500 مگا بایت بر ثانیه از اینترنت دانشگاه استفاده شده ست و این در حالی است که دانشگاه سمنان از پهنای باند 750 مگا بایت بر ثانیه از چند اپراتور مختلف بهره می برد. تا کنون برای بیش از  740  استاد کلاس مجازی ایجاد شده است و بیشترین پیک  تعداد دانشجویان در کلاسهای درسی در یک ثانیه، بیش از 6000  نفر بصورت آنلاین بوده است.

دکتر معرفت همچنین از برنامه ریزی برای برگزاری جلسات مجازی مختلف در دانشگاه خبر داد و افزود به دلیل شرایط ویژه ایجاد شده تحت تاثیر ویروس کرونا، جلسات مرتبط با شورای پژوهش و فناوری، شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، شوراهای دانشکده ها (شامل شورای پژوهش و فناوری دانشکده ها و جلسات گروه ها) با ایجاد حساب های کاربری اختصاصی در حال برگزاری است و با همت همکاران حوزه فناوری اطلاعات، اکثر جلسات دانشگاه از جمله جلسه های دفاع از پایان نامه و نیز سمینارهای دانشجویی با استفاده از امکانات و زیرساخت های فناوری اطلاعات دانشگاه در حال برگزاری است.

رصد فضای اطلاعاتی و شبکه های اطلاعاتی و اجتماعی و پیام رسان های فوری برای بررسی مشکلات احتمالی دانشجویان و اساتید در استفاده از کلاسهای مجازی و نیز بررسی بازخوردهای دانشجویان محترم و همکاران هیات علمی در  استفاده از کلاسهای مجازی از فعالیت های اتاق فکر فناوری اطلاعات دانشگاه در این ایام بوده است و  ارائه پاسخ مناسب و در شأن دانشجویان محترم و اعضای محترم هیات علمی و کاهش دغدغه های مخاطبان از جمله فعالیت هایی بوده است که توسط حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه صورت گرفته است. حمایت هیات رئیسه محترم دانشگاه از خرید هدست و پد هوشمند( قلم نوری)  نیز از جمله پیشنهادهایی بوده است که توسط حوزه فناوری اطلاعات مطرح شده است و با کسب مجوزهای لازم در حال اجراست.

در این نشست همچنین مهندس محمدنژاد، مسئول شبکه دانشگاه از استفاده از آخرین نسخه نرم افزار Conect Adobe در دانشگاه خبر داد و افزود استفاده از نرم افزار ادوبی کانکت به دلیل ویژگی هایی متنوعش از جمله سازگاری کامل با کلیه مرورگرها،  قابلیت کار در محیط وب بدون نیاز به نصب نرم افزار خاص، قابلیت نصب در سرورهای اختصاصی، قابلیت کار در شبکه های داخلی بدون نیاز به اینترنت، قابلیت تغییر در محتوا، چیدمان منوها و ابزارها، فارسی سازی و غیره زمینه ساز استفاده از آن در دانشگاه سمنان شد.

مسئول شبکه دانشگاه همچنین افزود: سه شماره تلفن 31535003، 31535006 و 31535009 برای ارتباط با همکاران حوزه فناوری اطلاعات و نیز آدرس ایمیل net@semnan.ac.ir برای پاسخگویی به مشکلات دانشجویان محترم و همکاران هیات علمی دانشگاه در نظر گرفته شده است.

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *